Szkoda OC
Kolizja drogowa przydarza się zawsze w niewłaściwym czasie i miejscu, może przysporzyć wiele nerwów, bywa również, że naprawa uszkodzonego samochodu zabiera dużo cennego czasu.
Jeżeli jednak przydarzy nam się, skądinąd niezawinione przez nas zdarzenie warto pamiętać o podstawowych czynnościach w celu zgłoszenia szkody naszego samochodu do naprawy.
Szkodę z OC zgłaszamy do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Możemy to zrobić osobiście w danym oddziale lub telefonicznie. Jeżeli nie ma rannych, szkodę taką możemy zgłosić na podstawie spisanego na miejscu zdarzenia oświadczenia. Oświadczenie może zostać spisane na zwykłej kartce papieru, pamiętajmy jednak, żeby były w nim ujęte podstawowe informacje, jakich będzie od nas wymagał ubezpieczyciel sprawcy.
Deklaracja spisana na miejscu kolizji powinna zawierać:
- dane osobowe uczestników kolizji, w tym numery telefonów,
- dane z polisy sprawcy – nazwa firmy ubezpieczeniowej, numer polisy OC,
- jak najdokładniejszy opis zdarzenia – np.: szkic drogi z opisem ruchu pojazdów, sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi,
- opis widocznych uszkodzeń pojazdu poszkodowanego,
- podpisy kierujących pojazdami.
W przypadku kiedy w kolizji są osoby ranne, bądź nie ma jasnych przesłanek kto zawinił, lub co gorsza nie przyznaje się do winy warto wezwać policję. Wtedy zgłaszamy szkodę na podstawie notatki policji z miejsca zdarzenia.
Jeżeli chodzi o termin zgłaszania szkód generalna zasada wynikająca z kodeksy cywilnego przewiduje trzyletni termin zgłaszania roszczeń, wiadomo jednak, że im wcześniej zgłosimy szkodę, tym szybciej będziemy mieli naprawiony samochód. Jest to o tyle istotne, że swój samochód możemy zacząć naprawiać po przeprowadzeniu oględzin przez rzeczoznawcę z firmy ubezpieczeniowej sprawcy.
Szkoda AC
Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolne, więc jeżeli posiadamy takowe ubezpieczenie na swój samochód, ewentualną szkodę w pojeździe możemy zgłosić u swojego ubezpieczyciela. W przeciwieństwie do szkód zgłaszanych z OC sprawcy, nie musi być to uszkodzenie spowodowane przez osobę trzecią. Może być to uszkodzenie powstałe w kolizji ze zwierzęciem, zarysowanie przy cofaniu, lub inne. Musimy pamiętać, aby ewentualną szkodę zgłosić jak najszybciej, ponieważ termin takiego zgłoszenia w większości przypadków regulują postanowienia ogólnych warunków firm ubezpieczeniowych.
W razie zajścia wypadku warto wezwać na miejsce zdarzenia policję, w szczególności , gdy mamy do czynienia z kradzieżą pojazdu.
Zaistniałą szkodę zgłaszamy u swojego ubezpieczyciela za pomocą formularza zgłoszeniowego podając w nim numer swojej polisy AC, w większości firm są one dostępne na stronie internetowej, oraz opisujemy w miarę możliwości jak najdokładniej całe zajście. Tak jak w przypadku szkody z OC, nie możemy zacząć naprawy naszego samochodu przed wykonaniem oględzin przez rzeczoznawcę.
Bez względu na rozmiar szkody zobowiązani jesteśmy użyć dostępnych środków w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się szkody. Warto również zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AC obowiązującymi w firmie, w której mamy ubezpieczony samochód.