Ubezpieczenia komunikacyjne OC
Jest to ubezpieczenie obowiązkowe uregulowane przez ustawę. Zawierając umowę ubezpieczenia OC zwalniasz się z odpowiedzialności finansowej wobec osoby, której wyrządziłeś szkodę podczas wypadku, czy kolizji prowadząc samochód.
Odpowiedzialność wtedy przejmuje ubezpieczyciel. Odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona do 5 mln Euro (na jedno zdarzenie). Ubezpieczenie OC nie pokrywa szkód, które poniesiesz Ty sam (np. w Twoim samochodzie).
Brak ubezpieczenia OC może Cię narazić na poważne konsekwencje. W przypadku na przykład kontroli policji, która stwierdzi brak ubezpieczenia OC – Twój pojazd może zostać odholowany na parking strzeżony. Dostaniesz wysoką karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), obecnie równowartość 500 EURO (w przypadku samochodu osobowego). Jeśli spowodujesz szkodę, nie mając ubezpieczenia OC – oprócz kary finansowej, będziesz musiał zwrócić kwotę odszkodowania, którą UFG wypłaci poszkodowanemu.
Ubezpieczenia komunikacyjne AC
Autocasco częściej stosowane AC jest to dobrowolne ubezpieczenie wchodzące w skład ubezpieczeń komunikacyjnych. W zależności od wariantu, może chronić pojazd oraz jego wyposażenie, zarówno to podstawowe, należące do standardowego wyposażenia, jak również dodatkowe, wyszczególniane według indywidualnych preferencji klienta.
AC obejmuje ochroną uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu, powstałe w wyniku kolizji drogowej spowodowanej z winy Ubezpieczonego. Autocasco odgrywa również rolę „koła ratunkowego” w sytuacjach, na które Ubezpieczony nie miał wpływu.
Należą do nich, między innymi
- kolizja z udziałem innych uczestników ruchu drogowego lub zwierząt,
- kolizja z przedmiotami lub osobami znajdującymi się poza samochodem,
- pożar auta, (pożar, spowodowanym zaniedbaniem Ubezpieczonego lub, który powstał w wyniku złego serwisowania nie podlega ochronie AC)
- uszkodzenia powstałe w wyniku działań zjawisk atmosferycznych,
- kradzież.
Ubezpieczenia szyb
Ubezpieczenie szyb pozwala uniknąć kosztów związanych z organizacją i naprawą zniszczonej szyby samochodowej.
W ramach ubezpieczenia szyb pokrywane są koszty ich wymiany lub naprawy. Ubezpieczenie obejmuje szybę czołową, tylną oraz szyby boczne, uszkodzenia takie jak stłuczenie, pęknięcia i odpryski.
Ubezpieczenia komunikacyjne Assistance
Najczęściej jest kojarzone z holowaniem pojazdu. Jest to jeden z rodzajów pomocy, na którą Ubezpieczony może liczyć mając assistance. Polisa assistance w wariancie podstawowym proponowana jest przez wielu Ubezpieczycieli jako bezpłatny dodatek do ubezpieczenia OC lub AC. Możliwe jest wykupienie innych opcji rozszerzonych. Głównym zadaniem ubezpieczenia assistance jest udzielenie jak najszybszej pomocy w nagłych przypadkach.
Ubezpieczony ma możliwość dobrowolnego doboru zakresu pomocy, a tym samym mieć wpływ na wysokość ceny ubezpieczenia. Ubezpieczyciel przeważnie proponuje minimum dwa zakresy terytorialne do wyboru, na których będzie obowiązywało ubezpieczenie – najczęściej teren kraju i/lub obszar Europy. Rodzaj pomocy na jaką można liczyć w ramach ubezpieczenia assistance będzie zależał od wyboru wariantu ubezpieczenia.
Standardowo assistance oznaczać może między innymi:
- holowanie pojazdu
- holowanie pojazdu poszkodowanego
- dostarczenie paliwa lub części samochodowych
- organizacja pojazdu zastępczego
- organizacja noclegu
- umożliwienie kontynuacji podróży
- opieka nad dziećmi i bagażem
Rozszerzone warianty ubezpieczenia assistance mogą zawierać jeszcze więcej rodzajów pomocy, na którą Ubezpieczony może liczyć przez całą dobę. W ramach ubezpieczenia assistance można także wymienić kilka rodzajów pomocy, na jaką Ubezpieczony może liczyć:
- pomoc informacyjna
- pomoc serwisowa
- pomoc medyczna